Program ma za zadanie wsparcie działań na rzecz osób starszych, niesamodzielnych ze względu na wiek i stan zdrowia, realizowany w dwóch formach:
- MODUŁ I w ramach usług sąsiedzkich,
- MODUŁ II w ramach „opieki na odległość”.
Adresatami Programu są osoby w wieku 60 lat i więcej, mające problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzące samodzielnie gospodarstwa domowe lub mieszkające z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Celem MODUŁU I jest wsparcie gmin w zakresie rozwoju działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich dla osób w wieku 60 lat i więcej. Usługi sąsiedzkie obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno – pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz, w miarę potrzeb i możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
MODUŁ II ma za zadanie wsparcie gmin w działaniach mających na celu poprawę bezpieczeństwa i zapewnienie możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osoby starszej przez zwiększenie jej dostępu do tzw. „opieki na odległość”. W ramach tego wsparcia osobie starszej zostaje zapewniony dostęp do tzw. opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa wyposażonych w następujące funkcje: przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja). Opaska lub inne urządzenie bezpieczeństwa daje możliwość wykonania zgłoszenia do dyspozytora np. ratownika medycznego, opiekuna medycznego czy pielęgniarki, w celu podjęcia decyzji o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.
Program „Korpus Wsparcie Seniorów” finansowany jest z budżetu państwa.