Logo Mops Starogard Gd 150 x 106
Profil ZaufanylogoBIP gov

Menu

Nadrzędnym celem usług asystencji osobistej jest poprawa funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenia możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne. Jest to forma ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Uczestnikiem programu moga być:

  1. dzieci od ukończenia 2. roku życia do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
    • o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
    • b. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
    • c. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Uczestnik do wypełnionej Karty Zgłoszenia winien dołączyć:

  1. kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego do wyżej wymienionych lub w przypadku dzieci do 16. roku życia orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
  2. w przypadku sprawowania opieki prawnej nad pełnoletnią osobą niepełnosprawną,  kserokopię dokumentu potwierdzającego przyznanie prawnej opieki.

Asystenten może być osoba:

  1. posiadająca dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej2), opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
  2. posiadająca co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu,
  3. wskazana przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu.

Asystentem nie może być:

  1. osoba będąca: członkiem rodziny uczestnika (za członków rodziny uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem), opiekunem prawnym lub osobą faktycznie zamieszkującą razem z uczestnikiem.

Asystent do wypełnionej Karty Zgłoszenia winien dołączyć:

kserokopię dokumentu/ów potwierdzającego/ych uzyskanie kwalifikacji lub posiadania doświadczenia, o których mowa wyżej.

Dodatkowo w przypadku asystowania dziecku:

  1. zaświadczenie o niekaralności,
  2. informację o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru),
  3. pisemną akceptację osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług asystenta proszone są o wypełnienie i dostarczenie karty zgłoszenia do Programu wraz z wymaganymi załącznikami, które należy przesłać pocztą tradycyjną lub złożyć osobiście w MOPS w Starogardzie Gdańskim przy al. Jana Pawła II 6.

Dokumenty można wydrukować (w załączeniu poniżej) lub pobrać w wersji papierowej w siedzibie tut. Ośrodka (wejście A).

Gmina, przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby:

  1. osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich,
  2. osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

Zakwalifikowanie do Programu zależne również jest od dostępności usług asystencji osobistej na terenie gminy miejsca zamieszkania oraz przyznanych środków finansowych.

Załączniki do pobrania:

  1. Program „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” - edycja 2025 (PDF, 269.56 KB)
  2. Karta zgłoszeniowa do Programu (PDF, 201.06 KB)
  3. Karta zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej (PDF, 196.62 KB)
  4. Obowiązek informacyjny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim (PDF, 147.06 KB)
  5. Obowiązek informacyjny Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (PDF, 150.99 KB)

Działania informacyjne:

Plakat informacyjny (PNG, 925.2 KB)

 



Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe (strona głowna)
+48 58 562 44 58 – Pomoc społeczna;
+48 58 561 29 84 – Dodatek mieszkaniowy, Dodatek energetyczny;
+48 58 561 29 32 – Świadczenia rodzinne, Fundusz alimentacyjny;
+48 58 561 29 38 – Sekretariat, Administracja.
Fax: +48 58 563 40 14
ePUAP: MOPSStarogardGd
sekretariat@mops.starogard.pl
Bank Spółdzielczy: 45 8340 0001 0007 4795 2000 0001

Zobacz także

logo rodzina gov.pl
logo karta dużej rodziny
logo empatia
logo senior