Kto może złożyć wniosek:
Wniosek o skierowanie do Środowiskowego Domu Samopomocy w Starogardzie Gdańskim składa osoba zainteresowana lub opiekun prawny w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim przy al. Jana Pawła II 6.
Do wniosku należy załączyć:
- Zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa (wzór określa załącznik nr 1 do wniosku o skierowanie do Środowiskowego Domu Samopomocy) o występujących zaburzeniach psychicznych zawierające m.in. wskazanie typu środowiskowego domu samopomocy,
- Zaświadczenie lekarza rodzinnego (wzór określa załącznik nr 2 do wniosku o skierowanie do Środowiskowego Domu Samopomocy) o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie,
- Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba ubiegająca się o skierowanie takie posiada.
Pracownik socjalny, po otrzymaniu zgłoszenia, przeprowadza rodzinny wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania osoby, która stara się o skierowanie do ŚDS.
Pierwsza decyzja o skierowaniu osoby do ŚDS wydawana jest na czas określony, nie dłuższy niż 3 miesiące od czasu przyjęcia do ŚDS. Kolejna decyzja o uczestnictwie w zajęciach ŚDS wydawana jest na wniosek uczestnika lub opiekuna prawnego na czas określony, wskazany przez Dyrektora ŚDS.
Przed wydaniem kolejnej decyzji, pracownik socjalny sporządza aktualizację wywiadu środowiskowego.