Jeśli lęk utrudnia funkcjonowanie na tyle, że nie jesteś w stanie skupić się na pracy, nauce, rodzinie albo masz myśli samobójcze, warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy. Kryzys psychiczny to moment, kiedy czujesz, że problemy cię przerastają, czujesz, że więcej już nie udźwigniesz. Jego powodem może być również życie w ciągłym stresie. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty.

Nie czekaj! Daj sobie pomóc!

Pomocy udzielają:

  • Stowarzyszenie „Można Inaczej” w Starogardzie Gdańskim oferuje  konsultacje psychologiczno-terapeutyczne. Rozmowę ze specjalistą  można umówić pod nr tel. 668355093 lub 606998370 oraz za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim pod nr tel. 58 5624458 lub 501309968
  • Punkt Interwencji Kryzysowej CPD w Starogardzie Gdańskim oferuje wsparcie psychologiczno-terapeutyczne pod nr tel. 585310045 lub online po wcześniejszych ustaleniach telefonicznych.
  • Instytut Psychologii Zdrowia (Polskiego Towarzystwa Psychologicznego) prowadzi Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123, który powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Oferta Poradni kierowana jest do osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady psychologicznej, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym oraz osób niepełnoprawnych. Poradnia Telefoniczna 116-123 udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.
  • Infolinia Centrum Wsparcia Dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, działa całodobowo, 7 dni w tygodniu pod nr tel. 800-70-2222. Linia Wsparcia jest całkowicie bezpłatna. Pod numerem telefonu, mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz na czacie dyżurują psychologowie z Fundacji ITAKA. Informacja o dyżurach znajduje się na stronie www.liniawsparcia.pl.
  • Informacji można zasięgnąć również dzwoniąc na infolinię Ministerstwa Zdrowia pod numer telefonu 800-190-590.

Polecamy zapoznać się z instrukcją WHO, Mental Health Considerations during COVID-19 Outbreak. Eksperci zalecają stosowanie się do komunikatów publikowanych przez oficjalne, potwierdzone źródła, takie jak komunikaty WHO i strony rządowe (witryna Ministerstwa Zdrowia czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego). Znajdziecie tam m.in. informacje o tym, jak dbać o siebie i swoje otoczenie oraz w jaki sposób zminimalizować ryzyko.

Należy też sprawdzać fakty.

(aktualizacja 19.03.2020 r.)